mapa trasy RW - zeleně vyznačené turistické trasy
Cres

Lošinj


 

RW - PĚŠÍ TURISTIKA PO OSTROVECH KVARNERSKÉHO ZÁLIVU - pěší túry

 Sobota:
Od 11.30 do 13.00 proběhne nalodění v přístavu Rijece a účastníci zájezdu se seznámí navzájem a s posádkou. Hned potom se odrazíme od břehu a vydáme se na Krk, největší ostrov na Jadranu. Asi po třech a půl hodinách připlujeme do přístavu Punatu. Punat se nachází v zálivu, který se vrývá hluboko do souše a v němž je malebný ostrůvek Košljun s malým klášterem. Po večeři procházka kolem moře a prohlídka obce. V Punatu povečeříme a přenocujeme.
Neděle:

Brzy ráno se vydáme do vesnice Stara Baška. Vyrostla na úbočích nejvyššího kopce na ostrově Krku, zvaného Obzov (569m). Půjdeme pěšky ze Staré Bašky krajinou kolem Kaljinu a Spuhotinu až na kopec Veli Hlam (482 m), odkud máme nádherný výhled na bašské údolí, které se sytě zelenou barvou liší od okolního kraje, jímž procházíme. Přes Vratudih sejdeme dolů do vesnice Batomalj a dál do Jurandvora. Zde můžeme navštívit kostel sv. Lucie, v němž je takzvaná Bašská deska (Baščanska ploča), jedna z nejstarších památek písemnictví v chorvatském jazyce, napsaná hlaholicí. Po prohlídce kostela půjdeme 2 kilometry po asfaltové silnici do Bašky, kde na náš bude čekat naše loď. Plavba pokračuje směrem k ostrovu Rabu a po přestávce na koupání vplujeme do přístavu města Rab. Po večeři vás průvodce provede starým městským centrem s působivými zvonicemi, kostely a kapličkami.
Pěší túra as. 4:00 hod., výškový rozdíl při výstupu a sestupu 400 m.
Pondělí:
Po snídani se vydáme na dnešní pěší túru po ostrově Rab přes vesnici Mundaniji, dále po překrásné stezce pro pěší, na níž budeme muset otevírat a zavírat dveře starobylých zídek, vystavěných bez malty, jež omezují zdejší pozemky. Jsou vystavěny kolem pastvin s nízkou trávou, na kterých tu a tam uvidíme stáda ovcí. Vystoupíme na Kamenjak (410 m), odkud je nádherný výhled na ostrov, na jeho kamenitý povrch na severu a sytě zelené louky na jihu. V pozadí na pevnině se týčí Velebitský masív. Stejnou cestou se vrátíme do přístavu na loď. Po obědě znovu vyplouváme a pokračujeme na „ostrov květin“ Ilovik. Večeře na lodi v Iloviku a poté procházka obcí.
Pěší túra asi 4:00 hod., výškový rozdíl při výstupu a sestupu 409 m.
Úterý:
Pěší túra po ostrově Ilovik a poté plavba do zátoky Balvanida na jižním pobřeží ostrova Lošinj. V této části moře často potkáme delfíny a můžeme pozorovat jejich hru ve vlnách. Výstup po stezce, zvané Kalvárie (Kalvarija), na kopec Sv. Ivana. Odtud máme nádherný výhled nejen na malebné městečko Veli Lošinj, nýbrž také na ostrovy Cres, Krk a Rab. Pak sejdeme dolů do městečka Veli Lošinj a podél moře se vrátíme do přístavu Mali Lošinj. Po večeři na lodi prohlídka Malého Lošinje
Pěší túra na Iloviku a Lošinju asi 3:00 hod., výškový rozdíl při výstupu a sestupu na Lošinju 240 m.
Středa:
Vydáme se linkovým autobusem do obce Nerezin, odkud začne výstup na pohoří Osoršica. Dnešní, trochu náročnější túra nás vede nejprve na vrch Sv. Mikula, pak do nejvyššího bodu Televrinu (589 m). Odtud se vrátíme zpátky na loď, která na nás bude čekat v Osoru. Po kratší prohlídce Osoru plujeme na místo noclehu do Martinšćice na ostrově Cresu.
Pěší túra asi 5:00-6:00 hod., výstup 530 m, sestup 588 m.
Čtvrtek:
Naše dnešní pěší túra začne v Martinšćici. Půjdeme přes vesnici Vidoviće, projdeme vinohrady a pastvinami, hustým borovicovým lesem, až se dostaneme na kopec Helm (482m). Celou cestou můžeme pozorovat stáda ovcí. Procházkovým krokem přijdeme do malebné vesnice Melouny (Lubenice), ležící vysoko na skále. Po přestávce budeme pokračovat v chůzi přes pastviny a olivové háje do zálivu Valun, kde na nás bude čekat naše loď. Odpoledne nás zve ke koupání „Plava špilja“ (Modrá jeskyně) a poté poplujeme dále k městu Cres, kde přenocujeme.
Pěší túra asi 5:00-6:00 hod., výškový rozdíl při výstupu a sestupu 480 m.
Pátek:
Během snídaně plujeme od Cresu do Lovranu, který leží na pevnině. Následuje příjemná procházka po promenádě "Lungomare", která vede podél moře. Projdeme osadami Ikou a Ičićemi. Za neustálého šumění mořských vln, které se tříští o břehy nedaleko naší promenády, se dostaneme až do města Opatie. Opatie (Opatija) je jedním z nejznámějších letovisek v Chorvatsku a za Rakouska-Uherska zde pobývala vybraná společnost. Šarm starých časů se zde z větší části uchoval dodnes. Po obědě lodi se vydáme na poslední plavbu našeho zájezdu - poplujeme do Rijeky, kam přijedeme pozdě odpoledne. Naše poslední procházka nás zavede na poutní místo Trsat, které leží nad Rijekou. Po prohlídce poutního kostela se vracíme na loď. Nocleh v rijeckém přístavu.
Pěší túra po 2:00 hod., bez výstupu a sestupu na promenádě Lungomare, Trsat cca. 135 m výšky.
Sobota:
Po snídaní kolem deváté hodiny účastníci zájezdu loď opustí.
Popis trasy je orientační, může se změnit vzhledem k aktuálnímu počasí - vždy rozhoduje kapitán lodi který nese plnou odpovědnost za posádku a klienty.

Na této trase se plaví následující lodě
Albatros, Poseidon