mapa trasy - zeleně jsou značeny cyklotrasy,bíle trasa lodi



Bol - Zlatni rat


Vis

Korčula

výškový profil - TV 1

výškový profil - TV 2

výškový profil - TV 3

výškový profil - TV 4

výškový profil - TV 5

výškový profil - TV 6

výškový profil - TV 7
 

TV - CYKLISTICKÉ PUTOVÁNÍ PO OSTROVECH STŘEDNÍ A JIŽNÍ DALMÁCIE + OSTROV VIS A RAFTING NA ŘECE CETINA

Sobota:
Od 11:30 do 13:00 se nalodíme v přístavu Trogir, krátce poté zvedneme kotvy a pojedeme lodí do letoviska Supetaru na ostrově Brači, třetím největším ostrově na Jadranu (Po Krku a Cresu v Kvarnerském zálivu). Brač je známý těžbou bílého vápence, z něhož byly vystavěny významné budovy po celém světě, například Bílý dům v USA. Po příjezdu do Supetaru nasedneme na kola a pojedeme přes Splisku a Postire do Pučišće. Potom se vrátíme do Supetaru, kde na nás na lodi čeká večeře. Přenocujeme v přístavu Supetar (asi 45,8 km jízdy na kole)
Neděle:
Dnes si projedeme ostrov Brač ze severu na jih - naším cílem je jedna z nejhezčích pláží ve Středomoří. Pláž se nalézá v letovisku Bol a jmenuje se jmenuje Zlatý mys (Zlatni Rat). Cesta nás povede přes Mirac, Sutivan, Ložišće, Nerežišće a Gornji Humac do Bolu - cestou se můžeme naobědvat v jedné ze zdejších typických dalmatských hospůdek zvaných konoby a dát si k jídlu sklenku dobrého vína. Ten, kdo i po pětisetmetrové jízdě do kopce chce jet dál nahoru, může se s milovníky obtížnějších cyklotras vydat na Vítovu horu (Vidova gora), která je vysoká 778 m a je nejvyšší horou na jadranských ostrovech. Budete odměněni překrásným výhledem přes ostrov Šoltu, Hvar a Korčulu až na poloostrov Pelješac a pláž Zlatnim rat hluboko dole pod vámi. Po příjezdu do Bolu naložíme kola na palubu lodi a vyplujeme do Jelsy na ostrově Hvaru. Večeřet budeme na lodi a přenocujeme v malebném přístavu Jelsa. (asi 47 nebo 63 km)
Pondělí:
Dnešní jízda na kole je o něco kratší - pojedeme nekonečnými levandulovými poli a vinohrady do Starého města (Stari Grad), nejstaršího sídla na ostrově. Hvar je známý jako ostrov, kde je nejvíce slunných hodin a nejmírnější podnebí ze všech jadranských ostrovů. Z letoviska Stari Grad pojedeme dál přes letovisko Selca do zdejšího největšího města Hvar, kde odpoledne zase nastoupíme na naši motorovou plachetnici. Na oběd se zastavíme v některé stylové hospůdce, zvané konoba, v jedné z ostrovních vesniček a večeřet budeme na lodi. Přenocujeme v přístavu Hvar. (asi 39 km)
Úterý:
Po snídani znovu vyrazíme na moře k "zakázanému" ostrovu Visu. Za socializmu byla totiž na ostrově velká vojenská základna a proto cizincům návštěva Visu nebyla povolena. Vojsko v průběhu demokratizace základnu opustilo a na místě, kde byla letištní plocha vojenského letiště, nyní roste vinná réva.Vis působí dojmem subtropického ráje s úplně nedotčenou přírodou. Po veplutí do přístavu Vis se na kolech vydáme do druhého největšího města na ostrově - Komižy. V Komiže se můžete naobědvat a potom se na kolech zase vrátíme do Visu. Večeře je na lodi, nocleh ve viském přístavu. (asi 35,5 km)
Středa:
Již brzy ráno zvedneme kotvu a asi po třech hodinách jízdy veplujeme do zátoky Vela Luka na ostrově Korčula. Ostrov, jehož antické jméno bylo Korkyra, je také známý pod jménem "černý ostrov", protože byl hustě porostlý borovicovými lesy. Přes osady Blato, Smokvice, Čare, Pupnat a Žrnov se dostaneme do města Korčula na jihovýchodě ostrova. Nejtěžšímu stoupání na ostrovní magistrální silnici se vyhneme jízdou po malých místních cestách. Cestou se můžeme zastavit v jedné z mnoha stylových hospůdek nebo ve vinárničce. Povečeříme na lodi pod nezapomenutelnými kulisami starého města Korčuly. Přenocujeme v Korčule. (asi 50,5 km)
Čtvrtek:
Opustíme ostrov Korčula a dopřejeme si požitek z výhledu na jeho staré město v ranním slunci z paluby lodi. Poplujeme severozápadním směrem k našemu dnešnímu cíli. Mineme poloostrov Pelješac, ostrov Hvar a Brač a zamíříme k pevnině. Pak přistaneme v přístavu Omiš, městečku u ústí řeky Cetiny. Na kolech si vyjedeme do zdejšího vnitrozemí až k říčnímu kaňonu. Nejprve podél křišťálově čisté řeky Cetiny a potom pojedeme do kopce do vesnice Podjeskyní (Podašpilje). Vesnice byla pojmenována po četných jeskyních, které najdeme v horské oblasti nade vsí ("pod jeskyní"). Odsud máme fantastický výhled na zalesněný kaňon a samotnou řeku Cetinu. Ve vesnici Svinišće si uděláme přestávku na oběd v jedné stylové hospůdce a potom pojedeme dál: buď si vybereme kratší cestu přímo do Radmanových vodních mlýnů (Radmanovy mlinice), nebo delší cestu (skoro 13 km dlouhou) k cetinským peřejím. Radmanovy Mlýny jsou starobylé a už se v nich z obilí mouka nemele. Ti, kteří se rozhodnou pro kratší cestu, se mohou vykoupat v řece Cetině. Potom pojedou všichni dokromady zpátky k lodi v Omiši. (asi 13 km nebo 42,5 km)
Pátek:
Dvě hodiny trvá cesta motorovou plachetnicí z Omiše do Stomorské na ostrově Šoltě. Šolta patří k nejmenším dalmatským ostrovům a je známá díky prvotřídnímu olivovému oleji tmavé barvy. Na kole projedeme někdejšími vesnicemi Horní, Střední a Dolní ves (Gornje selo, Srednje selo, Donje selo) - tak se totiž jmenují tři vesnice na tomto ostrově. Během túry si dáme přesnídávku. Můžeme ochutnat další speciality ostrova (tady totiž nemají jenom výtečný olivový olej): uzenou šunku zvanou pršut a nebo kozí sýr. V Maslinici - obec byla nazvána po olivovníku - naposled naložíme kola na palubu a lodí se vrátíme lodí do Trogiru. Po večeři můžeme vychutnat jedinečnou atmosféru tohoto starého města, projít se jeho úzkými uličkami, prohlédnout si dvorky starobylých domů. Když budeme mít trochu štěstí, uslyšíme mužskou pěveckou skupinu, která nacvičuje zdejší lidové písně. Přenocujeme v přístavu Trogir (asi 20 km)
Sobota:
Po snídani kolem deváté hodiny účastníci zájezdu loď opustí.
Popis trasy je orientační a může se upravit dle aktuálního počasí - vždy rozhoduje kapitán lodi který se plnou zodpovědnost za posádku, klienty i loď.



Na této trase se plaví následující lodě
Milena, Mirabela, Orkan