mapa trasy

Kornati

Krka

Šibenik

Krka

Zadar
 

T2 - PAMÁTKY UNESCO A NÁRODNÍ PARKY DALMÁCIE

Sobota:
Nalodění v Trogiru od 11.30 do 13.00 hodin, krátce potom vyplujeme do Rogoznice, pitoreskní rybářské osady, která leží na malém ostrůvku a je jenom úzkým náspem spojena s pevninou. Cestou se zastavíme v jedné ze zátok, abychom se poprvé vykoupali v Jaderském moři. Večer se k nám na lodi připojí zbylí účastníci zájezdu, kteří přiletěli letadlem a byli převezeni do Rogoznice.
Neděle:
Opustíme pevninu a vypravíme se na ostrovy šibenického souostroví, abychom se tam vykoupali. Po několika hodinách koupání a opalování zvedneme kotvu a zamíříme na ostrov Kapri nebo Žirje. V jednom z těch dvou poklidných rybářských městeček přenocujeme.
Pondělí:
"Posledního dne stvoření se Bůh rozhodl své dílo korunovat a tak ze slz, hvězd a dechu stvořil Kornaty", napsal o nich irský spisovatel George Bernard Shaw. Nádherná příroda, četné malé i velké ostrovy (domorodci říkají: Na každý rok jeden ostrov), překrásné moře, díky tomu všemu jsou Kornaty (orig. Kornati) jedinečným rájem. Jsou největší ostrovní skupinou na Jadranu, skládající se ze 147 ostrovů, ostrůvků a mořských útesů o celkové rozloze pevniny 69 km2 a leží v části moře o rozloze 230 km2. Délka ostrovní skupiny je 35 km a šířka kolem 13 km, a táhne se od Dlouhého ostrova (Dugi otok) na severozápadě až po Žirje a Pašman na jihovýchodě, Vrgady a Murteru na severu a severovýchodě. Poplujeme podél delší částí souostroví a zastavíme se v jedné zátoce v jeho severní části, kde se vykoupáme. Přenocujeme v obci Sali na Dlouhém ostrově.
Úterý:
Po již obvyklé přestávce v jízdě, věnované koupání na Ugljanu nebo Dlouhém ostrově, se vydáme do Zadaru, kulturního a hospodářského centra severní Dalmácie. Starobylý střed města s četnými kulturně-historickými památkami stojí na poloostrově uprostřed městských hradeb. Využijte volno po večeři k procházce městem nebo si poslechněte jediné mořské varhany svého druhu na světě, jejichž melodii vytvářejí mořské vlny. Přenocujeme v zadarském přístavu.
Středa:
Pojedeme směrem na jih kolem ostrovů Ugljanu a Pašmanu. Můžeme si cestou prohlížet nádherné souostroví Kornaty (Kornati), rozkládající se v dálce před námi. Pak přijedeme k vodickému souostroví. Tam zakotvíme v jedné opuštěné zátoce a využijeme čas k osvěžení v křišťálově čistém moři. Přenocujeme ve Vodicích, dynamickém turistickém středisku s četnými kavárničkami, vinárnami a stylovými hospůdkami.
Čtvrtek:
O několik mil jižněji opustíme Jadran a veplujeme do ústí řeky Krky. Naše další zastávka je v Šibeniku. Šibenik je poprvé zmíněn v písemných pramenech v roce 1006 a je to nejmladší z velkých měst na pobřeží. Zároveň je však také nejstarším chorvatským městem. Nezaložili ho Řekové, Římané, ani Byzantinci, ale Chorvaté. Nejznámější stavbou ve starém jádře města je katedrála sv. Jakuba. Je nejvýznamnější renesanční stavební památkou v Chorvatsku a je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO-a. Po procházce městem poplujeme dál po řece Krka. Zakotvíme ve Skradinu nedaleko známých slapů Krky. Tady také jezdí lodi, na kterých můžete přijet do národního parku. Doporučujeme vám navštívit "Skradinski buk", nejznámější část slapů, kde je na úseku dlouhém 800 metrů 17 slapů a až sto metrů široké kaskády, padající z výšky 45,7 metrů. Nezapomeňte si s sebou vzít plavky, protože koupání v křišťálově čisté říční vodě přímo pod slapem je jedinečným zážitkem. (Vstupenka do národního parku platí i na jízdu lodí a stojí 8 €). Vrátíme se do Jaderského moře, poplujeme do Zlarinu, rybářské osady na stejnojmenném ostrově, v jehož malém přístavu přenocujeme.
Pátek:
Opustíme Zlarin a vrátíme se do výjezdního přístavu naší okružní jízdy lodí - do Trogiru. Cestou se samozřejmě zastavíme v nějaké zátoce, abychom se ještě jednou vykoupali. Večer přijedeme do Trogiru, města, které je pod ochranou UNESCO, a jež nazývají také "městem-muzeem". Odpolední nebo večerní procházka křivolakými uličkami, prohlídka hradeb, obranných věží, kostelů, fresek a klenby chrámů je nádherným zážitkem, ale můžeme se spokojit pouhým nahlédnutí do dvorků starobylých domů. Přenocujeme v Trogiru.
Sobota:
Po snídani kolem deváté hodiny loď opustíme.


Na této trase se plaví následující lodě
Motorová loď Vilma, Mirabela, Orkan, Otac Ivan, Pravedan, Sagena, Toma, Zelenobor