mapa trasy

Trogir

Vis

Lastovo

Modrá jeskyně

Bol - Zlatni rat

Stomorska - ostrov Šolta
 

T1 - OSTROVY STŘEDNÍ A JIŽNÍ DALMÁCIE

Tuto okružní jízdu jsme nazvali "Ostrovy střední a jižní Dalmácie", protože po celý týden nevkročíme na pevninu. Naše lodi vás odvezou na známé ostrovy, jako jsou Hvar, Korčula a Brač, ale také na méně známé, například na Šoltu, Lastovo a Vis. Ty dva poslední ostrovy jsou určitě vrcholem našeho zájezdu lodí. Pokud bude klidné moře, shlédneme jedinečný úkaz v Modré jeskyní (Modra špilja) na ostrůvku Biševu.
Sobota:
Nalodíme se v Trogiru od 11.30 do 13.00 hodin a brzy poté vyplujeme do Bolu na ostrově Brač. Zde je jedna z nejkrásnějších pláží ve Středomoří - Zlatý mys (Zlatni rat), která neustále mění tvar podle toho, jak mořské proudy vytvarují její písečný povrch. Samozřejmě, že se budete moci na této známé pláži také vykoupat. Večer se na naši loď nalodí účastníci, kteří přiletěli letadlem o něco později a kteří byli dodatečně přepraveni do Bolu.
Neděle:
Naším dnešním cílem je město Korčula, které je střediskem stejnojmenného ostrova. Střed městečka Korčula je jedním z nejkrásnějších starobylých městských center v Dalmácii a díky tomu, že je Korčula obehnána hradbami, nazývají ji také "malým Dubrovníkem". Ostrov Korčula se v antických dobách kvůli zdejším rozsáhlým borovicovým lesům nazýval i "Černým ostrovem". Přenocujeme v městečku Korčula, rodišti slavného mořeplavce Marco Pola.
Pondělí:
Dobré tři hodiny jízdy od Korčuly leží ostrov Lastovo, kde byla v minulosti námořní základna Jugoslávské lidové armády a proto na něj cizinci nesměli. Příroda ostrova si však díky tomu uchovala původní vzhled a Lastovo se stalo pravou oázou poklidu s bujným mediteránním rostlinstvem. Zastavíme se v zátoce Sveti Mihajlo nedaleko městečka Lastova, kde budeme mít dost času se seznámit s okolím. Odpoledne se vrátíme zpátky na ostrov Korčulu, do městečka Vela Luka. Leží v hlubokém, dobře chráněném zálivu na západním konci ostrova. O tomto městečku zpívají dalmatské pěvecké skupiny zvané "klapy" ve svých nádherných lidových písních ("klapy" jsou malé, nejčastěji mužské pěvecké skupiny, které zpívají bez doprovodu hudebních nástrojů). Je však také rodištěm jednoho z nejznámějších chorvatských zpěváků. Pokud bude špatné počasí, místo ve Vela Luce přenocujeme v přístavu Ubli na ostrově Lastovu.
Úterý:
Po zastávce, věnované koupání, se vydáme k dalšímu kdysi zakázanému ostrovu - Visu. Ostrov Vis byl, stejně jako Lastovo, koncem 80. let místem, kam cizí turisté nesměli. Tam, kde byla kdysi letištní plocha základny jugoslávského válečného letectví, je již několik let vinohrad. Přenocujeme v přístavu poklidného městečka Komiža na západním pobřeží. Ale dřív než navštívíme Komižu, se možná podíváme do Modré jeskyně na ostrůvku Biševo. Jeskyni navštívíme v úterý nebo ve středu podle toho, jaké bude počasí a jestli to kvůli počasí vůbec bude možné.
Středa:
Jenom pět mil na jih od Komiži leží ostrůvek Biševo a slavná Modrá jeskyně (Modra spilja). Kolem poledne do ní vnikají odražené sluneční paprsky, které způsobí to, že se jeskyně zbarví nádhernou modrou barvou. Tento jedinečný přírodní úkaz můžeme vidět jenom tehdy, když je klidné moře a když svítí sluníčko. Do jeskyně se jezdí malými čluny (asi pro 5-7 osob, což není zahrnuto v ceně zájezdu). Pak poplujeme naší lodí do městečka Visu, který je hlavním ostrovním střediskem. Cestou zakotvíme v zátoce na severním břehu ostrova Visu, abychom se tam vykoupali. Městečko Vis se nalézá v hluboké, dobře chráněné zátoce.
Čtvrtek:
Po zastávce, určené ke koupání, se vydáme do Starého Města (Stari Grad), nejstaršího sídla na ostrově Hvaru. Staré Město - Stari Grad se kdysi jmenovalo Pharos a bylo hlavním městem ostrova, ale ztratilo již před více než sto lety vůdčí roli a nyní je střediskem ostrovního života Hvar. Do nynějška však ve Starém městě najdeme památky, které dokládají jeho někdejší význam, například palác rodu Hektorovićů. Stari Grad je nyní střediskem vinařského průmyslu celého ostrova. Každý rok koncem září stojí u vinných sklepů ve frontě vinaři, kteří přivezli vinné hrozny k výkupu.
Pátek:
Po snídani zvedneme kotvy a pojedeme na Šoltu, která je posledním ostrovem, jenž navštívíme na našem zájezdu. Šolta je známá díky plantážím olivovníků, z nichž se vyrábí prvotřídní, mimořádně tmavý olivový olej. Zakotvíme v jedné zátoce, kam se dá dojet jenom lodí nebo člunem, abychom se tam vykoupali. Ze Šolty se vrátíme zpátky do Trogiru. Jistě na nás zapůsobí jedinečná atmosféra starého středu tohoto historického města, které se právem nazývá městem-muzeem a jež je pod památkovou ochranou UNESCO.
Sobota:
Po snídaní kolem deváté hodiny účastníci zájezdu loď opustí.
Popis trasy je orientační a může se upravit dle aktuálního počasí - vždy rozhoduje kapitán lodi který se plnou zodpovědnost za posádku, klienty i loď.
 

Na této trase se plaví následující lodě
Motorová loď Vilma, Aneta, Columbo, Milena, Mirabela, Orkan, Otac Ivan, Pravedan, Sagena, Toma, Zelenobor