mapa trasy

Vis

Krka

Šibenik

Primošten

Kornati

Zadar
 

Z2 - PŘES „OSTROVY RÁJE“ V SEVERNÍ A STŘEDNÍ DALMÁCII NA „ZAKÁZANÝ“ OSTROV VIS

Sobota:
Od 11.30 do 13.00 se nalodíme v Zadaru, následuje uvítání a seznámení s posádkou a ostatními účastníky zájezdu. Potom vyrazíme na ostrov Žirje nebo Prvić, kde si uděláme první přestávku, abychom se mohli vykoupat. V cestě budeme pokračovat směrem na známé letovisko Vodice na jadranském pobřeží. Večer si můžete vyrazit do jedné ze zdejších taveren nebo hospůdek na skleničku vína. Během večera se nalodí účastníci zájezdu, kteří přiletěli letadlem a byli později přepraveni do Vodic.
Neděle:
O několik mil jižněji opustíme Jadran a dostaneme se do ústí řeky Krky. Naše další zastávka je v Šibeniku. Šibenik je poprvé zmíněn v písemných pramenech v roce 1006 a je to nejmladší z velkých měst na pobřeží. Zároveň je však také nejstarším chorvatským městem. Nezaložili ho Řekové, Římané, ani Byzantinci, ale Chorvaté. Nejznámější stavbou ve starém jádře města je katedrála sv. Jakuba, podobná tvrzi, jež je nejvýznamnější renesanční stavební památkou v Chorvatsku. Po procházce městem poplujeme dál po řece Krka. Zakotvíme ve Skradinu nedaleko známých slapů Krky. Tady také jezdí lodi, na kterých můžete přijet do národního parku. Doporučujeme vám navštívit "Skradinski buk", nejznámější část slapů, kde je na úseku dlouhém 800 metrů 17 slapů a až sto metrů široké kaskády, padající z výšky 45,7 metrů. Nezapomeňte si s sebou vzít plavky, protože koupání v křišťálově čisté říční vodě přímo pod slapem je jedinečným zážitkem. (Vstupenka do národního parku platí i na jízdu lodí, stojí 8 € a zaplatíte ji =přímo na místě). Vrátíme se do Jaderského moře, poplujeme k ostrovu Zlarin do stejnojmenného městečka, v jehož malém přístavu přenocujeme.
Pondělí:
Při jízdě lodí směrem na jih se zastavíme v jedné z četných zátok, abychom se tam vykoupali. Po několikahodinové přestávce se vydáme na další cestu, která nás přivede do starobylého městaTrogir, jenž je pod ochranou UNESCO. Je také nazýván "městem-muzeem". Je to opravdový zážitek se večer procházet po jeho spletitých uličkách, obdivovat hradby, obrané věže, kostely, fresky a klenbu nebo jenom nahlédnout do malebných dvorků starých domů. Přenocujeme v přístavu Trogir.
Úterý:
Dnes na nás čeká o něco delší plavba. Pojedeme na kdysi "zakázaný ostrov" Vis, který byl do konce osmdesátých let uzavřen pro všechny zahraniční návštěvníky. Na místě, kde byla kdysi letištní plocha vojenského letiště, je nyní již po několik let vysázena vinná réva. Nejnápadnější přírodní zajímavostí tohoto ostrova je hustá subtropická vegetace, kterou tady potkáme na každém kroku. Město Vis je nejstarším městem v Dalmácii; v roce 397 př. n. l. jej založil Dionýsos Syrakuský pod jménem Issa jako první řeckou kolonii na východním pobřeží Jadranu. Přenocujeme v přístavu poklidného městečka Visu, který stojí v závětří zátoky na východním břehu ostrova. Ostrov Vis je relativně daleko v otevřeném moři a proto je v případě nepříznivého počasí alternativou ostrov Hvar.
Středa:
Znovu poplujeme směrem k pobřeží, přesněji řečeno k letoviskům Primošten nebo Rogoznica, dvěma příjemným turistickým a rybářským osadám. Je zajímavé, že obě leží na malých ostrůvcích, které jsou jenom úzkými náspy spojeny s pevninou. Po obvyklé přestávce, v níž se můžeme vykoupat, zakotvíme v jednom ze dvou přístavů a tam také přenocujeme.
Čtvrtek:
"Posledního dne stvoření se Bůh rozhodl své dílo korunovat a tak ze slz, hvězd a dechu stvořil Kornati", napsal o nich irský spisovatel George Bernard Shaw. Nádherná příroda, četné malé i velké ostrovy (domorodci říkají: Na každý rok jeden ostrov), překrásné moře, díky tomu všemu jsou Kornaty (orig. Kornati) jedinečným rájem. Jsou největší ostrovní skupinou na Jadranu, skládající se ze 147 ostrovů, ostrůvků a mořských útesů o celkové rozloze pevniny 69 km2 a leží v části moře o rozloze 230 km2. Délka ostrovní slupiny je 35 km a šířka kolem 13 km, a táhne se od Dlouhého ostrova (Dugi otok) na severozápadě až po Žirje a Pašman na jihovýchodě, Vrgady a Murteru na severu a severovýchodě. Poplujeme podél delší částí souostroví a zastavíme se v jedné zátoce v jeho severní části, kde se vykoupáme. Přenocujeme v obci Sali na Dlouhém ostrově.
Pátek:
Dřív než se vydáme zpátky do Zadaru, zakotvíme loď v jedné z četných malých zátok na ostrově Ugljan, abychom se ještě jednou vykoupali. Po večeři na nás bude v Zadaru čekat turistický průvodce, který nás provede po mohutných městských hradbách. Ukáže nám nejdůležitější památky města, například římské náměstí - fórum, kostel sv. Donat, katedrálu sv. Stošije, mořské varhany, jediné svého druhu na světě, jejichž zvuk a melodie vytvářejí vlny. Nakonec vám doporučujeme, abyste se sami prošli městem nebo abyste si dali něco k pití v jedné z četných kavárniček. Když budeme mít trošku štěstí, uslyšíte jednu z mužských pěveckých skupin, jak nacvičuje zdejší lidové písně.
Sobota:
Po snídani kolem deváté hodiny loď opustíme.
Popis trasy je orientační a může se upravit dle aktuálního počasí - vždy rozhoduje kapitán lodi který se plnou zodpovědnost za posádku, klienty i loď.
 


Na této trase se plaví následující lodě
Dalmatino, Lastavica, Nerezine, Ribič