trasa D1

Dubrovník

Dubrovník

Dubrovník

Cavtat

ostrov Mljet

Budva

Cetinje

Kotor

Njeguši

Sv. Štefan
 

D1 - JIŽNÍ DALMÁCIE A ČERNÁ HORA

Neděle:
Nalodění v Dubrovníku (přístav Gruž) od 11.30 do 13.00 hodin, krátce poté vyplujeme směrem na Zaton Veliki nebo Slano, pitoreskní rybářskou vesnici která leží severně od Dubrovníku v osamělé zátoce, jež je zároveň dokonalým přírodním přístavem. Dřív než zakotvíme ve jednom z těchto dvou míst, přistaneme v jedné zátoce na Elafitských ostrovech, abychom se vykoupali.
Pondělí:
Poplujeme kolem kopcovitého poloostrova Pelješac (jehož nejvyšší kopec Svatý Eliáš - Sveti Ilija je vysoký 961m) potom směrem na ostrov Korčula, a cestou si uděláme přestávku na koupání. Ostrovní město Korčula má jedno z nejhezčích starobylých středů města v Dalmácii a protože je obehnána hradbami, často ji nazývají "malým Dubrovníkem". Ostrov Korčula v době antiky díky svým rozlehlým borovicovým lesům také nazývali Černým ostrovem. Po vyhledávání starého města Korčula, vyplujeme směrem k ostrovu Mljet.
Úterý:
Část ostrovu Mljet se stala národním parkem - dvě slaná jezera (ve velkém jezeře je malý ostrůvek na kterém stoji zvláštní klášter), která jsou malým průlivem spojena s mořem. Máte možnost navštívit národní park (vstupné, které zahrnuje jízdu lodí ke klášteru, stojí jen asi 13€ a zaplatí se přímo na místě). Nakonec pojedeme do městečka Cavtat, který leží 20 km jižně od Dubrovníku.
Středa:
Po snídani a vybavení celních náležitostí v Cavtatu zvedneme kotvu. Po dvou hodinách plavby se dostaneme na nejjižnější cíp Chorvatska a opustíme chorvatské moře, neboť vplouváme do Černé Hory. Vplujeme do kotorského zálivu, který je rámován vysokým masivem hor a zasahuje 25 km hluboko do pevniny. Po hraniční kontrole v obci Zelenik se vydáme ještě hlouběji do Kotorského zálivu a dostaneme se k ostrůvku "Gospa od Škrpjela". Ostrov byl uměle nasypán na skaliskách, která čněla z podmořského hřebene. Z památek je tady barokního kostel z roku 1630 s více než 70 olejomalbami z druhé poloviny 17. století a muzeum s řeckými, latinskými nápisy a se starobylými zbraněmi a obrazy s motivy mořeplavců z městečka Parast, pocházejících z údobí od 16. do 19. století. Jenom několik minut cesty lodí je městečko Perast, v němž zakotvíme a přenocujeme. Díky rozvinutém mořeplavectví a loděnicím prožil Perast v 17. a 18. století svůj rozkvět. Perastská flotila tehdy čítala 100 lodí.
Čtvrtek:
Pokračujeme v jízdě do Kotoru, který leží na konci zálivu. Jedinečné městské hradby opásaly nejen trojúhelníkové střed města, nýbrž i horu svatého Jana v pozadí (sv. Ivan - 260 m). Městské hradby jsou celkem dlouhé 5 km, široké 3-15 m a vypínají se až do dvacetimetrové výšky. Po zakotvení v kotorském přístavu na nás čeká turistický průvodce, který nám na celodenním výletě autobusem ukáže krásy "zemi černých hor". Z Kotoru pojedeme po úzkých serpentinách nahoru do Lovčenu, z něhož je krásná vyhlídka na celý kotorský záliv. Zastavíme se v obci Njeguši, která je široko daleko známá díky výrobě výtečné uzené šunky zvané pršut. Tady si dáme přesnídávku - pršut, ovčí sýr, čerstvě upečený chléb, k němuž se hodí červené víno vranac. Pak se vydáme do Cetinje, někdejšího hlavního města Černé Hory a sídla černohorských králů. Při prohlídce města navštívíme i sídlo černohorského krále Nikoly. Je překvapivé, jakou důležitost měly jeho diplomatické styky - byl nazýván také "evropským tchánem". Uměl totiž obratně vdát své hezké dcery na evropské královské dvory. Dál pojedeme směrem na pobřeží moře a kvůli fotografování se krátce zastavíme nad ostrůvkem svatého Štěpána (Sveti Stefan), který byl kdysi pirátským hnízdem, ale dnes na něm stojí exkluzívní hote a potom si to namíříme do Budvy, nedůležitějšího letoviska na černohorském pobřeží. Prohlédneme si starobylý střed města, který byl při zemětřesení v roce 1979 skoro úplně zbořen a teprve koncem 80. let minulého století byl obnoven. Nakonec budete mít dost času na procházku městem, kávu nebo zmrzlinu; když jste si s sebou vzali plavky, doporučujeme vám překrásnou pláž Mogreb, která je jenom pět minut pěšky od starého středu Budvy. Vrátíme se na loď, kde se kolem 20 hodin podává večeře, a přenocujeme v kotorském přístavu.
Pátek:
Po snídani se můžete projít uličkami historického středu městečka Kotoru, který má dlouholetou tradici mořeplavectví. Kdysi svým bohatstvím soutěžil s Dubrovníkem. Kolem desáté hodiny dopoledne na nás čeká hraniční kontrola, protože opuštíme Kotor a Černou Horu. Po čtyřech hodinách plavby se dostaneme do Cavtatu. Po přechodu hranic se vydáme do jedné z nedalekých zátok, kde se vykoupáme, a potom pojedeme dál na Elafitské ostrovy. Přenocujeme na jednom z ostrovů- na Šipanu, Koločepu nebo Lopudu.
Sobota:
Po posledním zakotvení v jedné ze zátok, abychom se vykoupali, naše plachetnice nás přiveze v době oběda do dubrovnického přístavu (do starého centra Dubrovníku je to odtud asi půl hodiny pěšky nebo několik minut jízdy městským autobusem, který má zastávku nedaleko od naší lodi, jezdí každých 15 minut, jízdenka stojí cca 10 kun a poslední autobus jeden asi ve dvě hodiny ráno). Po obědě nás náš průvodce odveze na prohlídku města (pojede se linkovým autobusem, jízdenka se platí na místě). Nakonec máte osobní volno. Projděte se po korzu, zvaném Stradun, po městských hradbách a prohlédněte si četné památky. Večeře a přenocování jsou na lodi.
Neděle:
Po snídani kolem 9 hodin účastníci zájezdu loď opustí.


Na této trase se plaví následující lodě
Kruna Mora