mapa trasy R3

Trogir

Národní park Krka

ostrov Hvar

Vodice

Bol


 

R3 - ZE RIJEKY PŘES KVARNERSKÉ OSTROVY A DALMÁCII AŽ NA „LEVANDULOVÝ“ OSTROV HVAR A ZPĚT - 2 týdny plavby

Sobota:
Od 11.30 do 13.00 hodin se nalodíme v rijeckém přístavu a seznámíme s ostatními účastníky zájezdu a posádkou. Brzy poté se vydáme na ostrov Rab. Staré jádro stejnojmenného města, které je centrem ostrova, poznáte podle charakteristických zvonic. Rozkládá se na úzkém skalnatém poloostrově, rámovaném mořem. Město protínají tři ulice: Dolní ulice (Donja ulica), kde jsou kavárničky a stylové hospůdky, Střední ulice (Srednja ulica) s butiky, obchůdky se suvenýry a cukrárnami a Horní ulice (Gornja ulica), vedoucí ke kostelům a jejich čtyřem zvonicím.
Neděle:
Opustíme Kvarnerský záliv a pojedeme lodí směrem na Dalmácii. Po přestávce na koupání na ostrůvku Maunu přijedeme do Zadaru, střediska severní Dalmácie. Doporučujeme Vám aby jste si prohlídli mohutné hradby, kterými je město opásáno. Ukáže nám nejdůležitější zadarské památky, například římské fórum, kostel sv. Donáta (crkva sv. Donata), katedrálu sv. Anastázie (katedrala sv. Stošije) jedinečné mořské varhany, jediné svého druhu na světě, jejichž zvuk a melodie vyluzují mořské vlny. Nakonec vám doporučíme individuální procházku po městě nebo posezení u kávy v jedné z četných kavárniček.
Pondělí:
Pojedeme kolem četných ostrovů až do Šibenického souostroví. Vydáme se do zátoky na ostrově Kaprijích, Kakanu nebo Žirji, kde se vykoupeme. Nakonec navštívíme rybářskou osadu Zlarin na stejnojmenném ostrově, kde také přenocujeme.
Úterý:
Opustíme Jadran a vjedeme do ústí řeky Krky. Naší další zastávkou je Šibenik. První zmínka o Šibeniku datuje z roku 1066. Je to nejmladší z velkých měst na pobřeží a zároveň nejstarší opravdu chorvatské město. Nezaložili ho totiž ani Řekové, ani Byzantinci, nýbrž Chorvaté. Nejznámější stavbou starého města je katedrála sv. Jakuba (katedrála sv. Jakova), která se podobá pevnosti a je nejvýznamnější renesanční památkou v Chorvatsku. Po procházce městem poplujeme dál po řece Krka. Zakotvíme ve Skradinu, nedaleko od známých slapů Krky. Tudy jezdí také lodě, které vás přepraví do národního parku. Můžete si prohlédnout "Skradinski buk", nejznámější část vodopádů v místech, kde řeka Krka na úseku dlouhém 800 m vytváří skoro sto metrů široké kaskády a jejích 17 vodopádů je vysokých až 45,7 metrů. Určitě si nezapomeňte vzít plavky, protože koupání v křišťálově čisté řece hned pod slapy je jedinečným zážitkem. (Vstupenka do Národního parku, která zahrnuje i jízdu lodí, stojí 8 €). Přenocujeme ve skradinském přístavu.
Středa:
Poplujeme po proudu řeky Krky a vrátíme se do modrého Jadranu. Mineme ostrovy Malý a Velký Drvenik (Mali a Veli Drvenik), až přijedeme na ostrov Šoltu, kde se především vykoupáme v jedné ze zátok na severozápadním břehu ostrova. Naším dnešním cílem je rybářská vesnice Stomorska na severovýchodním pobřeží. Ostrov je známý díky olivovým hájům; ze zdejších oliv se vyrábí prvotřídní olivový olej velmi tmavé barvy.
Čtvrtek:
Proplujeme úžinou Splitská brána (Splitska Vrata) mezi ostrovy Šoltou a Bračem směrem na Hvar - ostrov, známý svým mírným podnebím a levandulovými poli. Ostatně levanduli si tady můžete také zakoupit - buď jako éterický olej v malých lahvičkách nebo sušenou, v malých plátěných sáčcích, které nejenom provoní vaši skříň, ale také účinně ochrání vaše oděvy před moly. Hvar je ústředním městem stejnojmenného ostrova a stojí na úpatí pevnosti, z níž je nádherný výhled na Pekelné ostrovy. Po krátké přestávce na Hvaru se plavíme dále do Starého Města (Stari Grad). Stari Grad leží na severní straně ostrova v jedné zátoce, dlouhé 7 km, a je nejstarším obydleným místem na ostrově. Přenocujeme v přístavu města Stari Grad.
Pátek:
Jenom dvě hodiny jízdy daleko od přístavního města Stari Grad na ostrově Hvar se rozkládá nejznámější pláž Dalmácie, zvaná Zlatý mys (Zlatni Rat) na ostrově Brač. Zlatý písčitý mys vybíhá asi 400 metrů do moře a vlivem mořských proudů neustále mění svůj tvar. Zakotvíme u mysu, kde budeme mít dost času si zaplavat. Odpoledne zvedneme kotvy a pojedeme do Milny. Toto letovisko stojí v závětří jedné zátoky na západní straně ostrova. Přenocujeme v Milně.
Sobota:
Opustíme Brač a pojedeme k pevnině. Po více než hodinové cestě lodí zakotvíme ve splitském přístavu. Split je hlavní město Dalmácie a zároveň druhé největší město v Chorvatsku. Je staré 1700 let a vyrostlo kolem paláce římského císaře Diokleciána. Budete mít dostatek volného času abyste se prošli po Splitu, ještě než se vydáme do Trogiru, který je v památkové péči UNESCO a jejž také nazývají "městem-muzeem". Je to opravdový zážitek se odpoledne nebo večer projít jeho křivolakými uličkami, obdivovat hradby, obranné věže, kostely, fresky a podloubí a nebo občas nahlédnout do dvorků starobylých domů.
Neděle:
Opustíme Trogir a vydáme se k dalším ostrovům, abychom zakotvili v jedné z četných zátok. Přijedeme do rušného letoviska Vodic. Užijme si večerního posezení se sklenkou vína v jedné z příjemných vinárniček nebo hospůdek.
Pondělí:
"Posledního dne stvoření se Bůh rozhodl své dílo korunovat a tak ze slz, hvězd a dechu stvořil Kornaty". To napsal irský spisovatel George Bernard Shaw. Nádherná příroda, četné malé i velké ostrovy (domorodci říkají: Na každý den v roce jeden ostrov), překrásné moře, díky tomu všemu jsou Kornaty (orig. Kornati) jedinečným rájem. Jsou největší ostrovní skupinou na Jadranu, skládající se ze 147 ostrovů, ostrůvků a mořských útesů o celkové rozloze pevniny 69 km2 a leží v části moře o rozloze 230 km2. Délka ostrovní skupiny je 35 km a šířka kolem 13 km, a táhne se od Dlouhého ostrova (Dugi otok) na severozápadě až po ostrovy Žirje a Pašman na jihovýchodě, Vrgadu a Murter na severu a severovýchodě. Poplujeme podél delší částí souostroví a zastavíme se v jedné zátoce v jeho severní části, kde se vykoupáme. Přenocujeme v obci Sali na Dlouhém ostrově.
Úterý:
Poplujeme podél Dlouhého ostrova (Dugi otok). Po zastávce a koupání se vydáme na místo, kde přenocujeme, do obce Dragove v severní části ostrova nebo na jeden ze sousedních ostrovů Zverinac, Molat nebo Ist.
Středa:
Pojedeme na ostrov Lošinj, který není znám jenom díky tomu, že tam průměrně svítí slunce 300 dnů v roce, ale také díky borovicovým lesům, kterými je porostlý. Když budeme mít trošku štěstí, zahlédneme hravé delfíny, kterých tady sdružení "Adria delfin projekt" našlo dokonce sto šedesát. Po zastávce a koupání přijedeme do Malého Lošinje, v jehož přístavu prožijeme večer a noc.
Čtvrtek:
Dnes se vypravíme na sousední ostrov Cres, který je spojen s ostrovem Lošinjem zvedacím mostem. Pro Cres jsou typické jsou nekonečné plantáže olivovníků a stáda ovcí. Však je také jednou z místních specialit právě jehněčí maso. Po již obvyklé zastávce, abychom se mohli vykoupat, pojedeme do městečka Cres, v němž přenocujeme.
Pátek:
Dnes se s chorvatskými ostrovy rozloučíme. Z Cresu poplujeme podél východního pobřeží Istrijského poloostrova zpátky do Rijeky - ale cestou se ještě jednou někde vykoupáme. Přenocujeme ve Rijece.
Sobota:
Po snídaní kolem deváté hodiny účastníci zájezdu loď opustí.
Popis trasy je orientační, může se změnit vzhledem k aktuálnímu počasí - vždy rozhoduje kapitán lodi který nese plnou odpovědnost za posádku a klienty.



Na této trase se plaví následující lodě
Amore, Antonela, Orion, Planka, Sveti Vid