trasa R1


Telaštica

Zadar

Rab

Rab

Lošinj

Lošinj
 

R1 - PŘES KVARNERSKÉ OSTROVY A SEVERNÍ DALMÁCII DO NÁRODNÍHO PARKU KORNATI

Přibližně polovina lodí jezdí obrácenou trasou: Rijeka – Cres – Mali Lošinj – Zadarské souostroví– Národní park Kornaty (Kornati) – Sali – Rab – Krk - Rijeka

Sobota:
Od 11.30 do 13.00 se nalodíme v přístavu Rijeka a seznámíme se s ostatními účastníky zájezdu i posádkou. Potom vyrazíme na Krk, největší jadranský ostrov o rozloze 410km2. Na Krku se zastavíme v jedné zátoce a poprvé se vykoupáme v Jadranském moři. Potom pojedeme do města Krk, který je střediskem celého ostrova, nebo do Punatu, kde přenocujeme.
Neděle:
Po snídani vyrazíme na další ostrov - Rab. Po dvou hodinách jízdy zakotvíme v romantické zátoce, kde budeme mít dost času na koupání a opalování. Večer přijedeme do městečka Rabu. Staré jádro Rabu, jemuž vévodí zvoníky, se rozkládá na úzkém a skalnatém poloostrově, rámcovaném mořem. Město protínají tři ulice: Dolní ulice (Donja ulica) s kavárničkami a hospůdkami, Střední ulice (Srednja ulica) s butiky, obchody se suvenýry a cukrárnami, Horní ulice (Gornja ulica), která vede ke kostelům se čtyřmi zvonicemi.
Pondělí:
Vydáme se dál směrem na jih. Naším dnešním cílem je Sali, hlavní město Dlouhého ostrova. Dlouhý ostrov (Dugi otok) dostal své jméno právem, protože je 45 km dlouhý, ale jen několik set metrů široký. Většina obyvatel tohoto ostrova žije a pracuje v Zadaru a proto je v pracovní dny v obcích na tomto ostrově klid, zatímco o víkendech sem jezdí rodiny zdejších rodáků z města. Dřív než přijedeme do přístavu Sali, zakotvíme samozřejmě v nějaké zátoce, abychom se vykoupali v moři.
Úterý:
Tohle je určitě vrchol našeho zájezdu: “Posledního dne stvoření se Bůh rozhodl své dílo korunovat a tak ze slz, hvězd a dechu stvořil Kornaty”, napsal o nich irský spisovatel George Bernard Shaw. Nádherná příroda, četné malé i velké ostrovy (domorodci říkají: Na každý rok jeden ostrov), překrásné moře, díky tomu všemu jsou Kornaty (orig. Kornati) jedinečným rájem. Jsou největší ostrovní skupinou na Jadranu, skládající se ze 147 ostrovů, ostrůvků a mořských útesů o celkové rozloze pevniny 69 km2 a leží v části moře o rozloze 230 km2. Délka ostrovní slupiny je 35 km a šířka kolem 13 km, a táhne se od Dlouhého ostrova (Dugi otok) na severozápadě až po Žirje a Pašman na jihovýchodě, Vrgadu a Murter na severu a severovýchodě. Pak vyplujeme z přístavu Sali a namíříme si to do “Proversy”, úzkého průlivu mezi Dlouhým ostrovem a souostrovím Kornaty (Kornati), který je zároveň vjezdem do Národního parku Kornaty. Mineme spoustu ostrůvků, které jsou převážně neobydlené. Pak se dostaneme k ostrovu Manu, jehož břeh se na jedné straně pozvolně svažuje k moři, ale na druhé straně jsou skály. Zříceniny na ostrovní vyvýšenině nepocházejí z dávných dob. Jsou to kulisy z filmu “Dravé ryby v Řecku”, který zde byl natočen koncem padesátých let minulého století. Herečka Maria Schnellová v něm hrála dívenku Manu. Odpoledne se znovu vydáme na sever a najdeme nocleh v jedné z rybářských obcí zadarského souostroví – na ostrovech Dragovec, Zverinac, Ist nebo Molat.
Středa:
Poplujeme na ostrov Lošinj, který není známý jenom tím, že tam svítí slunce 300 dnů v roce, ale také tím, že je porostlý sosnovými lesy. Když budeme mít trošku štěstí, spatříme hravé delfíny. Sdružení “Adria delfin projekt” jich tam napočítalo až sto šedesát. Po zastávce a koupání připlujeme do městečka Malý Lošinj, v jehož přístavu strávíme večer a noc.
Čtvrtek:
Dnes se vydáme na sousední ostrov Cres, který je spojen s ostrovem Lošinj zvedacím mostem. Pro Cres jsou typické nekonečné plantáže olivovníků a stáda ovcí. Není to náhoda, že jsou některé z místních specialit jídla z jehněčího masa. Po zastávce na místě, vhodném ke koupání, pojedeme do pitoreskního městečka Cresu, v němž přenocujeme.
Pátek:
Dnes se rozloučíme s chorvatskými ostrovy a z ostrova Cres se vrátíme podél východního břehu Istrie zpátky do Rijeky, ale cestou se ještě někde vykoupáme. Přenocujeme ve Rijece.
Sobota:
Po snídaní kolem deváté hodiny účastníci zájezdu loď opustí.
Popis trasy je orientační a může se upravit dle aktuálního počasí - vždy rozhoduje kapitán lodi.


Na této trase se plaví následující lodě
Albatros, Amore, Antonela, Kažimir, Orion, Otac Luka, Planka, Poseidon, Sveti Vid, Vila