mapa trasy

Trogir

Split

Dubrovník

Cavtat

Kotor

Kotor

Sv. Štefan

Budva

Mljet

Mljet

Modrá jeskyně

Bol - Zlatni rat

Dubrovník
 

T4 -OSTROVY STŘEDNÍ A JIŽNÍ DALMÁCIE S NÁVŠTĚVOU ČERNÉ HORY - 2 týdny na moři

Sobota:
Nalodíme se v Trogiru od 11.30 do 13.00 hodin a brzy poté odrazíme od břehu. Zastavíme se v jedné ze zátok na ostrově Čiovo, kde se budeme moci poprvé vykoupat. Potom pojedeme na Makarskou riviéru. Přenocujeme v Omiši, Brele, Baška Vodě nebo v Makarské
Neděle:
Poplujeme kolem ostrovů Brač a Hvar a potom se vydáme na poloostrov Pelješac, známý díky výtečnému červenému vínu. Po přestávce, určené ke koupání v jedné ze zátok poloostrova, pojedeme na ostrov Korčulu. Korčula má jedno z nejhezčích starobylých center města v Dalmácii a kvůli svým hradbám ji často nazývají "malým Dubrovníkem". V antických dobách se ostrov Korčula nazýval, kvůli hustým borovicovým lesům, jimiž byl porostlý, také "Černým ostrovem". Přenocujeme ve městě Korčula, rodišti slavného mořeplavce Marco Pola.
Pondělí:
Naše cesta bude pokračovat směrem na jih a nejdříve se vykoupáme na Elafitských ostrovech; potom spatříme jedinečné kontury města Dubrovníku a pak přistaneme v malebném přístavu městečka Cavtat, který je cílem naší dnešní cesty. Přenocujeme u cavtatského nábřeží nebo zakotvíme v jedné z okolních zátok.
Úterý:
Po snídani a vybavení celních náležitostí v Cavtatu zvedneme kotvu. Po dvou hodinách jízdy se dostaneme na nejjižnější cíp Chorvatska a opustíme chorvatské moře, neboť jedeme do Černé Hory. Vjedeme do kotorského zálivu, který je rámován vysokými horami a zasahuje 25 km hluboko do pevniny. Po hraniční kontrole v obci Zelenik se vydáme ještě hlouběji do Kotorského zálivu k ostrůvku "Gospa od Škrpjela". Ostrov byl uměle nasypán na skaliskách, která čněla z podmořského hřebene. Z památek je tady barokního kostel z roku 1630 s více než 70 olejomalbami z druhé poloviny 17. století a muzeum s řeckými, latinskými nápisy a se starobylými zbraněmi a obrazy s motivy mořeplavců z městečka Perastu, pocházejících z údobí od 16. do 19. století. Jenom několik minut cesty lodí je městečko Perast, v němž zakotvíme a přenocujeme. Díky rozvinutém mořeplavectví a loděnicím prožil Perast v 17. a 18. století svůj rozkvět. Perastská flotila tehdy čítala 100 lodí.
Středa:
Pokračujeme v jízdě do Kotoru, který leží na konci zálivu. Jedinečnými městskými hradbami je opásány nejen trojúhelníkový střed města, nýbrž i hora svatého Jana v pozadí (sv. Ivan - 260 m). Městské hradby jsou celkem dlouhé 5 km, široké 3-15 metrů a vypínají se až do dvacetimetrové výšky. Po zakotvení v kotorském přístavu na nás čeká turistický průvodce, který nám na celodenním výletě autobusem ukáže krásy "zemi černých hor". Z Kotoru pojedeme po úzkých serpentinách nahoru do Lovčenu, z něhož je krásná vyhlídka na celý kotorský záliv. Zastavíme se v obci Njeguši, která je široko daleko známá díky výrobě výtečné uzené šunky zvané pršut. Tady si dáme přesnídávku - pršut, ovčí sýr, čerstvě upečený chléb, k němuž se hodí červené víno vranac. Pak se vydáme do Cetinje, někdejšího hlavního města Černé Hory a sídla černohorských králů. Při prohlídce města navštívíme i sídlo černohorského krále Nikoly. Je překvapivé, jakou důležitost měly jeho diplomatické styky - byl nazýván také "evropským tchánem". Uměl totiž obratně vdát své hezké dcery na evropské královské dvory. Dál pojedeme směrem na pobřeží moře a kvůli fotografování se krátce zastavíme nad ostrůvkem svatého Štěpána (Sveti Stefan), který byl kdysi pirátským hnízdem, ale dnes na něm stojí exkluzívní hotel. Potom si to namíříme do Budvy, nedůležitějšího letoviska na černohorském pobřeží. Prohlédneme si starobylý střed města, který byl při zemětřesení v roce 1979 skoro úplně zbořen a teprve koncem 80. let minulého století byl obnoven. Nakonec budete mít dost času na procházku městem, kávu nebo zmrzlinu; když jste si s sebou vzali plavky, doporučujeme vám překrásnou pláž Mogreb, která je jenom pět minut pěšky od starého středu Budvy. Vrátíme se na loď, kde se kolem 20 hodin podává večeře, a přenocujeme v kotorském přístavu.
Čtvrtek:
Po snídani se budete moci projít po ulicích starého středu města Kotoru, který má dlouholetou námořní tradici, a jenž kdysi svým bohatstvím konkuroval Dubrovníku. Kolem desáté dopoledne následuje pohraniční kontrola, protože Kotor a Černou Horu opustíme. Po čtyřech hodinách jízdy lodí přijedeme do Cavtatu. Po přejezdu hranic si zajedeme do nedaleké zátoky, abychom se vykoupali; další cesta nás zavede do rybářské vesnice Zaton Veliki, ve které přenocujeme.
Pátek:
Jenom půl hodiny trvá jízda do přístavu Gruž v Dubrovníku (do starého centra Dubrovníku je to asi půl hodiny pěšky nebo několik minut jízdy městským autobusem, který má zastávku nedaleko od naše lodi, jezdí každých 15 minut, jízdenka stojí 10 kun a poslední autobus jeden asi ve dvě hodiny ráno), a zbytek dne budete mít osobní volno, abyste prozkoumali a dopráli si požitek z tohoto jedinečného města. Projděte se po korzu, zvaném Stradun, po městských hradbách a prohlédněte si četné památky.
Sobota:
Dopoledne máte volno, abyste měli ještě trochu času si prohlédnou Dubrovník. V době oběda opustíme "perlu Jadrana" a vydáme se na Elafitské ostrovy. Nyní budete mít dost času na to, abyste si v klidu uspořádali své dojmy z Černé Hory a Dubrovníku a samozřejmě abyste se vykoupali v křišťálově průzračném moři. Večer a noc strávíme v jedné z rybářských osad na Elafitských ostrovech.
Neděle:
Pomalu poplujeme do zátoky Pomeny na ostrově Mljet. Část ostrova patří do národního parku - dvě jezera se slanou vodou, (uprostřed většího je malý ostrůvek s někdejším klášterem), která jsou jenom jedním úzkým průlivem spojena s mořem. Máte možnost navštívit národní park (vstupné, které zahrnuje jízdu lodí ke klášteru, stojí jen asi 13€ a zaplatí se přímo na místě). Doporučujeme koupání ve slaném jezeře, jehož teplota vody je vždycky o 2°C vyšší než teplota moře.
Pondělí:
Pojedeme lodí na ostrov Lastovo, kam po mnoho desítek let turisté nesměli, protože tam v minulosti měla svou základnu Jugoslávská lidová armáda. Díky tomu si ale příroda ostrova uchovala někdejší vzhled a stal se oázou klidu s bujným mediteránním rostlinstvem. Po přestávce, ve které se vykoupeme, se vydáme do přístavu Ubli v hlavním městečku ostrova Lastova. Když bude špatné počasí, pojedeme do Vela Luky na ostrově Korčula.
Úterý:
Pojedeme na druhý kdysi zakázaný ostrov - Vis. Ostrov Vis byl, stejně jako Lastovo, do konce osmdesátých let uzavřen pro všechny zahraniční návštěvníky. Na místě, kde byla kdysi letištní plocha vojenského letiště, je nyní již po několik let vysázena vinná réva. Přenocujeme v přístavu v Komiži, poklidném městečku na západním břehu ostrova.
Středa:
Jenom pět mil jižněji od Komižy leží ostrůvek Biševo a slavná Modrá jeskyně. Kolem poledne pronikají jejím vchodem, který je pod hladinou moře, sluneční paprsky a tak vzniká efekt nádherného modrého vnitřku jeskyně. Ale tento jedinečný úkaz můžeme spatřit jenom když je moře klidné a když svítí sluníčko. Do jeskyně se dostaneme malým člunem (asi pro 5-7 osob, což není zahrnuto do ceny). Z Biševa pojedeme na Hvar, ostrov, známý svým mírným podnebím a levandulovými poli. Ostatně levanduli si tady můžete také zakoupit - buď jako eterický olej v malých lahvičkách nebo sušenou, v malých plátěných sáčcích, které nejenom provoní vaši skříň, ale také účinně ochrání vaše oděvy před moly. Hvar je ústředním městem stejnojmenného ostrova a stojí na úpatí pevnosti, z níž je nádherný výhled na Pekelné ostrovy. Přenocujeme v městečku Hvar nebo v jedné z nedalekých zátok.
Čtvrtek:
Pojedeme dál do městečka Stari Grad, nejstaršího sídliště na ostrově Hvaru. Stari Grad byl kdysi pod jménem Pharos městským střediskem ostrova. Ale již před několika staletími převzalo funkci ostrovního střediska město Hvar. O lesku a přepychu starých časů dodnes svědčí mnohé památky, jako například palác rodu Hektorovićů. Stari Grad je nyní střediskem vinařského průmyslu na ostrově Hvar. Každý rok koncem září jsou před vinným sklípkem fronty vinařů, kteří odevzdávají svou úrodu vinných hroznů. Z města Stari Grad pojedeme do Bolu na ostrově Brači. Zde je jedna z nejhezčích písčitých pláží ve Středomoří - "Zlatý mys" (Zlatni rat), která neustále mění tvar v závislosti na mořských proudech. Samozřejmě, že se budete moci na této známé pláži vykoupat. Přenocujeme v bolském přístavu.
Pátek:
Naším prvním dnešním cílem je Split, druhé největš město v Chorvatsku a hlavní město Dalmácie. Je to starobylé přístavní město, které je staré 1700 let a vyrostlo kolem paláce římského cíśaře Diokleciána, který je nyní pod památkovou ochranou UNESCA. PO prohlídce města Split opustíme a vydáme se zpátky do výchozího místa našeho zájezdu - přístavu Trogiru, odkud jsme vyjeli na tuto čtrnáctidenní okružní jízdu. Dřív než přijedeme do trogirského přístavu, zakotvíme v jedné malé zátoce, abychom se naposled vykoupali v Jadranském moři.
Sobota:
Po snídani kolem deváté hodiny účastníci zájezdu loď opustí.
Popis trasy je orientační a může se upravit dle aktuálního počasí - vždy rozhoduje kapitán lodi který se plnou zodpovědnost za posádku, klienty i loď.

Na této trase se plaví následující lodě
Columbo, Maček, Otac Ivan