mapa trasy

Dubrovník


Stari Grad

Supetar

výškový profil - TD 1

výškový profil - TD 2

výškový profil - TD 3

výškový profil - TD 4

výškový profil - TD 5

výškový profil - TD 6

výškový profil - TD 7
 

TD-CYKLISTICKÉ PUTOVÁNÍ PO OSTROVECH STŘEDNÍ A JIŽNÍ DALMÁCIE + DUBROVNÍK

Sobota:
Mezi 11.30 a 13.00 hod nalodění v trogirském přístavu. O něco později zvedáme kotvu a vydáváme se směrem k obci Supetar na ostrově Brač - třetím největším ostrově na Jadranu. Brač je známý nalezišti bílého mramoru, který byl použit při výstavbě budov po celém světě, mimo jiné i na stavbu Bílého domu ve Washingtonu a na budovu Reichstagu v Berlíně. Po příjezdu do Supetaru si bereme kola a vydáváme se na jízdu přes osady Splitska a Postire do Pučišće. Nocleh v přístavu obce Pučišće (cca. 23 km jízdy na kolech).
Neděle:
Po snídani opouštíme ostrov Brač a vyplouváme směrem k Pelješci, který je druhým největším poloostrovem v Chorvatsku. V malé osadě Lovište, která je skrytá v zátoce v severozápadní části poloostrova si připravíme kola a vyrážíme na jízdu přes obce Viganj a Kučište do Orebiće. Orebić je hlavním městem na poloostrově, které leží na úpatí hory Sveti Ilija (961 m). Odtud se skýtá překrásný pohled na moře a ostrov Korčulu, který se nachází naproti Pelješce. Dále pokračujeme v jízdě přes vinohrady známých vín Postup a Dingač až do Trsteniku, kde přenocujeme (cca. 44 km).
Pondělí:
Na kolech se nejprve vydáme do malé obce Žuljan, kde je jedna z nejkrásnějších pláží na chorvatském pobřeží Jadranu. Dále nás cesta vede do Stonu a Malého Stonu – do míst spojených impresivními hradbami. Hradby byly postaveny ve 14. století a se svými 5,5 km jsou druhé nejdelší na světě. Mali Ston je široko daleko známý díky pěstování slávek jedlých a ústřic. Po přestávce ve Stonu pokračujeme v jízdě do města Doli a dále do kopce do vnitrozemí poloostrova, odkud si můžeme vychutnat překrásný pohled na souostroví Elafiti a na ostrov Mljet. Brzy dojedeme i do obce Slano, kde se znovu nalodíme, abychom pokračovali v plavbě na Elafiti. Nocleh v jedné ze zátok na ostrově Jakljan (cca. 62 km).
Úterý:
Souostroví Elafiti čítá třináct ostrovů a ostrůvků, z nichž jsou jen tři obydleny - Šipan, Lopud a Koločep. Na ostrovech se kdysi nacházely letní rezidence dubrovnické aristokracie, o čemž ještě i dnes svědčí četné honosné vily. Naše dnešní cyklistická trasa vede přes ostrov Šipan, ze Šipanského přístavu do obce Suđurađ. Odtud pokračujeme v plavbě do Dubrovníku, kam přijedeme kolem poledne. Odpoledne a navečer máte možnost vydat se objevovat jedinečné krásy Dubrovníku, který připomíná muzeum pod širým nebem. Vzdálenost od přístavu do starého městského jádra je asi půl hodiny pěšky nebo několik minut městským autobusem, který zastavuje nedaleko naší lodi (odjezdy asi každých 15 minut, cena jízdy 10 HRK, poslední jízda kolem 2.00 hod.). Projděte se po známém Stradunu, prohlédněte si během procházky majestátní městské hradby a navštivte některé z mnoha památek. Večeře na lodi a nocleh (cca. 9 km).
Středa:
Opouštíme Dubrovník a plujeme k ostrovu Mljet. Jedna část ostrova je prohlášena Národním parkem – dvě slaná jezera (uprostřed většího z nich se nachází ostrůvek s někdejším klášterem) jsou s mořem spojeny jen úzkým kanálem. Přistaneme v obci Sobra a opět sedáme na kola. Jízda v příjemném tempu nás vede přes ostrovní lesy do obce Pomena. Tady na nás již čeká loď, se kterou se vydáme k ostrovu Korčula. Město Korčula se může pochlubit jedním z nejkrásnějších starých městských center v Dalmácii a protože je podobná pevnosti, je někdy nazývána i "Malým Dubrovníkem“. Ostrov byl v době antiky díky hustým borovicovým lesům nazýván "Černým ostrovem". Nocleh v městském přístavu Korčuly (cca. 32 km).
Čtvrtek:
Po snídani se vydáme na kratší vyjížďku na kolech do malé rybářské osady Račišće. Odtud se lodí vydáme směrem k ostrovu Hvar. Po obědě na lodi a po přestávce na koupání vplujeme do města Hvar, do hlavního města na stejnojmenném ostrově. Jízda na kolech nás vede přes napohled nekonečná pole levandule a vinohrady do Starog Grada, nejstarší osady na ostrově, která byla založena již ve 4.stol. př.n.l. jako řecká kolonie Pharos. Hvar má ze všech chorvatských ostrovů i největší počet hodin slunečního svitu a nejpříjemnější podnebí. Nocleh v přístavu Stari Grad (cca. 13 respektive 24 km).
Pátek:
Dvě hodiny trvá plavba lodí z města Stari Grad do Stomorske na ostrově Šolta. Šolta patří mezi nejmenší dalmatské ostrovy a mezi znalci je známá díky svému prvotřídnímu olivovému oleji. Jedeme na kolech přes někdejší staré osady: Gornje Selo, Srednje Selo, Donje Selo – právě tak se totiž nazývají tři vesnice na tomto ostrově. Během jízdy budeme mít o přestávce možnost vyzkoušet i další speciality, kterými se tento ostrov kromě olivového oleje může pochlubit: pršut a ovčí sýr. V obci Maslinica – která za své jméno vděčí právě olivovníkům - naposledy nakládáme kola, abychom se vydali směrem k Trogiru. Po večeři na lodi si vychutnáme jedinečnou atmosféru trogirského starého městského jádra s mnoha úzkými uličkami a dvory a možná se nám naskytne i příležitost poslechnout si některou z dalmatských klap, kterak zpívá své písně. Nocleh u trogirské rivy. (cca. 20 km).
Sobota:
Po snídani vylodění do 9.00 hod.
Popis trasy je orientační a může se upravit dle aktuálního počasí - vždy rozhoduje kapitán lodi který se plnou zodpovědnost za posádku, klienty i loď.



Na této trase se plaví následující lodě
Aneta, Columbo, Maček, Milena, Mirabela, Orkan, Otac Ivan