mapa trasy


Zadar
Telaštica 

ZW - PĚŠÍ TURISTIKA NEJEN PO OSTROVECH SEVERNÍ DALMÁCIE - pěší túry

Sobota:
Od 11.30 do 13.00 hodin nalodění v Zadaru, seznámení se s posádkou a ostatními účastníky zájezdu. Brzy poté vyplouváme a vydáváme se k obci Preko na ostrově Ugljan. Vystoupáme na nejvyšší vrchol ostrova, na kterém se nachází pevnost Sveti Mihovil. Odtud je nádherný výhled na Zadar a masiv Velebitu v pozadí na jedné straně a na ostrovy Iž a Dugi otok na druhé straně. Přenocování v přístavu obce Preko. Pro hosty, kteří přiletí v pozdějším termínu, následuje transfer do obce Preko a nalodění na plachetnici.
Délka trvání pěší túry cca. 3:00 hod. výstup a sestup vždy asi 250 m
Neděle:
Po snídani plujeme do Národního parku Kornati. „Poslední den stvoření chtěl Bůh korunovat své dílo a stvořil Kornati ze slz, hvězd a prachu“, napsal irský spisovatel George Bernard Shaw (který v r.1925 získal Nobelovu cenu za literaturu). Překrásná příroda, četné malé i veliké ostrovy (lidé tady říkají: „pro každý nový den v roce jeden ostrov“), kouzelné moře – to vše činí z Kornat jedinečný ráj na zemi. Kornati jsou největším a nejhustším souostrovím v Jaderském moři – jsou tvořeny ze 147 ostrovů, ostrůvků a hřebenů o celkové ploše 69 km2, rozprostírající se na více než 230 km2. Kornati se táhnou po délce téměř 35 km a šířce 13 km mezi Dlouhým ostrovem (Dugi otok) na severozápadě, ostrovem Žirje na jihovýchodě a mezi ostrovy Pašman, Vrgada a Murter na severu a severovýchodě. Plavba nás vede do zálivu Vrulje na ostrově Kornat, kde začneme dnešní túru. Cílem je nejvyšší vrchol na ostrově, kopec Metlina (237 m). Odtud si užijeme nejkrásnější možný pohled na ostrovní ráj, než se dáme na sestup ke kostelíku Panny Marie z Taracu. Přenocujeme v Taracu nebo v některém z okolních zálivů.
Délka trvání pěší túry ca. 3:00 hod, výstup a sestup vždy 237 m výšky.
Pondělí:
Plujeme k hluboce se zařezávajícímu zálivu Telašćica – přírodnímu parku v jižní části Dlouhého ostrova. Přistaneme v zálivu Mir, abychom vyrazili na naši pěší túru. Cesta nás vede do kopce do strmých skal, odkud se nabízí překrásný pohled na Národní park Kornati, přírodní park Telašćica a na jednu část zadarského souostroví. Procházka pokračuje dále přes skalnaté pobřeží do slaného jezera Mir, známého jako „Stříbrné jezero“ ze stejnojmenného filmu o Vinnetou. Poté, co pěšky obejdeme jezero, vracíme se na loď, která nás kolem ostrovů Velika a Mala Lavrada, Rava a Iž odveze do ostrova Zverinac, kde přenocujeme.
Délka trvání pěší túry ca. 2:30 hod, výstup a sestup vždy 100 m výšky.
Úterý:
Ze Zverince plujeme do nedaleké Božavy na Dlouhém ostrově (Dugi otok). Naše dnešní pěší túra nás vede z Božavy na vrcholek Kapelica (135 m), odkud se skýtá krásný pohled na záliv Saharun, ostrovy Molat a Zverinac, jakož i na maják Veli Rat. Túra pokračuje kolem suhozidu do rybářského městečka Soline, přes vesnici Polje do Velog Rata, kde nás čeká naše motorová plachetnice. Po obědě pokračuje plavba ve směru ostrova Pag. Večeře a přenocování v přístavu Povljana na ostrově Pag.
Délka trvání pěší túry ca. 3:00 hod, výstup a sestup vždy 134 m výšky.
Středa:
Přejedeme most, který spojuje ostrov Pag s pevninou a plujeme dále přes úžinu Novsko Ždrclo a Novigradské moře (mořský záliv připomínající jezero) a dále po řece Zemanka do Obrovce. Pěšky jdeme kaňonem křišťálově zelené řeky Zrmanje. Po naší levé a pravé straně se tyčí skály vysoké i 100 m, zatímco si užíváme zpěv ptáků a kvákání žab. Procházíme kolem mnoha divokých peřejí a vodopádů. Nocleh v Obrovci.
Délka trvání pěší túry ca. 4:00 hod, výstup a sestup vždy 50 m výšky.
Čtvrtek:
Opouštíme Obrovac a plujeme dále směrem k Jadranu. Naším cílem je Starigrad – Paklenica. Dnes se projdeme Národním parkem Paklenica. Ze Starigradu nás naše cesta vede nahoru přes kaňon Velká Paklenica, přes starou obchodní cestu do horské chaty. Po přestávce se pomalu vracíme zpět, ale nevynecháme příležitost, abychom vystoupili do jeskyně Manita Peć. Navštívíme jeskyni, která je velmi bohatá na stalagmity a stalaktity. Návrat na loď a nocleh ve Starigradu – Paklenici.
Délka trvání pěší túry ca. 6:00 hod, výstup a sestup vždy 548 m výšky.
Pátek:
V době snídaně odjíždíme k Zatonu, kde začíná náš dnešní program. Přes borový les a po cestě pokračujeme do starokřesťanského městečka Nin, někdejšího sídla chorvatských biskupů a králů, který je plný antických vykopávek. Pěší túra dále pokračuje do písečné pláže Sabunike a jednoho zálivu s černým léčivým bahnem – poté následuje návrat do Zatonu. Poslední etapa naší plavby nás vede ze Zatonu zpět do Zadaru. V zadarském přístavu nás čeká zkušený turistický průvodce, který nás provede po starém zadarském centru s četnými pamětihodnostmi a památkami.
Délka trvání pěší túry ca. 4:00 hod, výstup a sestup vždy 50 m výšky.
Sobota:
Po snídani vylodění kolem 9:00 hod.

Popis trasy je orientační a může se upravit dle aktuálního počasí - vždy rozhoduje kapitán lodi který se plnou zodpovědnost za posádku, klienty i loď.


Na této trase se plaví následující lodě
Dalmatino, Ribič